Jak se chovat na sociálních sítítch

Asi není třeba říkat, že sociální sítě zaznamenaly v posledních letech velkých rozmach. Dnes již prakticky nenajdeme člověka, který by neměl účet alespoň na jedné z nich. Ovšem ani zde, v prostředí alespoň zdánlivé internetové anonymity, se nemůžeme chovat tak, jak chceme.

 

I zde totiž existují jakási nepsaná pravidla, která nám říkají, co je zde dovoleno a co nikoliv. Navíc každá sociální síť má svůj vlastní kodex, který musí všichni uživatelé dodržovat a u nějž musí při registraci stvrdit, že s ním souhlasí.

 

Naprostá většina uživatelů jej samozřejmě nikdy nečetla. Přesto nemají žádné problémy. Je to především proto, že se jedná o věci, které prakticky každý slušný člověk dodržuje, a to i ten, který není s pravidly „netikety“, tedy internetové etikety, podrobně obeznámen.

 

různé sociální sítě

 

Tím hlavním pravidlem samozřejmě je, že výhrůžky ostatním členům, především pak zraněním či dokonce smrtí, nejsou povoleny. Je naprosto jedno, jak moc vás ten druhý člověk naštval. Pokud mu budete takto vyhrožovat, můžete počítat s tím, že vaše uživatelská práva budou přinejmenším pozastavena.

 

To se samozřejmě týká i urážek, ačkoliv na ty se již nehledí tak přísně. Pokud však budete neustále jednoho člověka urážet, ať už v komentářích pod jeho příspěvky či v soukromých správách, musíte počítat s tím, že ona sociální síť zakročí.

 

Falešný prodej, tedy ten, kdy vezmeme peníze, avšak nepošleme zboží, případně pošleme něco úplně jiného, je něco, co by se dělat rozhodně nemělo. Jistě, takového prodejce není snadné odhalit, avšak pokud svou činnost provozuje déle, rozkřikne se to a lidé si na něj začnou dávat pozor. Rozhodně to tedy není ideální způsob, jak si vydělat peníze – zde vás anonymita internetu rozhodně neochrání.

 

hovory na sociálních sítích

 

Podobně se to má i s příspěvky vyzývajícími k násilí, především na určité skupině obyvatelstva. A je jedno, zda se jedná o lidi s jinou barvou pleti, jinou národností či sexuální orientací. K něčemu podobnému totiž vyzýval například Adolf Hitler – a všichni víme, jak to dopadlo.

 

Pokud jste však slušný člověk, je jasné, že se prakticky nemusíte ničeho bát. Jen je potřeba si dávat pozor, neboť zdaleka ne všichni uživatelé těchto sítí jsou poctiví – podobně jako ve skutečném světě.