Vůně domova


Znám spoustu žen a matek, které nepečou ani příliš rády nevaří. Dělají to proto, že musí a nemohou jídlo stále jen někde objednávat nebo chodit do restaurací. Občas je nahradí manžel nebo partner, kterého to v kuchyni baví o poznání víc, ale někdy netíhne k vaření a pečení ani jeden. Je mi pak trochu líto jejich potomků. Jsem totiž přesvědčené, že takzvané teplo domova vzniká mimo jiné i v kuchyni. Nejde jen o to, aby byl dostatek a výběr jídla, ale také o to, aby vám ho připravil někdo blízký. Když voní po bytě nedělní pečínka nebo maminčin koláč, to zahřeje u srdce a hned to jinak chutná. Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Platí to nejen o té lásce partnerské, ale i o té dětské.
sušenky cookie.jpg
 A děti vám rády prominou určité nedostatky vašich kuchařských schopností, hlavně že jste jim něco udělali vlastními silami a že to dobře chutná. Jak to vypadá, na tom už tak nesejde. Děti také velice rádi a ochotně v kuchyni pomáhají. Vzpomeňte si na sebe, jak jste svojí mamince nebo babičce pod rukou uždibovali, ujídali těsto, olizovali vařečku nebo stěrku a dojídali zbytky krému. Není nad takovouto asistenci a rodiče nebo prarodiče to s dětmi určitě sbližuje. Zapomeňte v tu chvíli na výtky a na to, co je a není zdravé a užijte si tyto momenty se svými dětmi.
pečivo v košíku.jpg 
Zkuste si v pečení zavést určitý režim, třeba nedělní koláč nebo sobotní buchty, inspirujte se na internetu na různých blozích. Recepty mohou být různé, najdete zdravé i nezdravé, se sezónním ovocem, bezlepkové. Přizpůsobte pečení vašemu životnímu stylu a chutím rodiny.
Péci můžete nejen sladké, ale i slané. Vyzkoušejte třeba domácí pečivo z domácí pekárny. Ta udělá většinu práce za vás a víkendové ráno vám pak provoní vůně čerstvého chleba.  A jak bude všem u snídaně chutnat!
Pečení je prostě radost, i když sami neochutnáte nebo se vám občas něco nepovede.