Inteligentní bydlení!

Inteligentní budova
Inteligentní budova má mnoho společného s inteligentní domácností, ale je už od počátku stavěna tak, aby většinu prvků z ní již bylo možné ovládat přes počítačový systém. Jde tedy o teplotu v místnostech, kamerový systém, otevírání a zavírání oken a dveří, stahování žaluzií při prudkém slunci či rozsvěcování světla v případě, že se setmí. A do inteligentní budovy tedy, jak je patrné, se tento systém již zabuduje a není potřeba dělat jakékoli stavební úpravy.
inteligentní domácnost
Inteligentní domácnost
Oproti chytré budově pak stojí chytrá domácnost, která se také nazývá domácí ekosystém, protože v něm je mnoho dalších prvků, která pro domácnost pracují. Toto řešení je výhodné v tom, že není nutné celý systém zřídit naráz, ale jednotlivé prvky můžete přidávat postupně. Také si tím pádem můžete klidně i vybrat, co ve vaší domácnosti z inteligentních prvků použijete a nejvíc využijete. V této době nejvíce frčí tyto systémy na dvou platformách a to na Androidu a na iOS. Tedy na službách firmy Google a Apple stojí to, že můžete svojí chytrou domácnost ovládat a to bez dalších kabelů, protože jedou na principu připojení k domácí Wi-Fi nebo k Bluetooth.
 technologie inteligentní domácnosti
Jak už jsme si řekli, tyto inteligentní budovy či domácnosti lze tedy ovládat přes aplikace jednotlivých samostatných produktů a nebo i přes aplikace inteligentních Hubů, tedy přes aplikace, které sdružují ovládání více prvků. Existuje i samozřejmě již chytrá asistentka, které je hlasovým ovladačem těchto aplikací a umí již na některé hlasové pokyny reagovat.
Samozřejmě je zajímavé, ovládat různé věci v domácnosti či budově hlasem, nicméně to není cílem inteligentní domácnosti. Cílem těchto systémů je šetřit inteligentně energii tam, kde je to možné a ovládat různé věci právě na dálku tak, aby to prospělo domu či domácnosti a vám zpříjemnilo život.
Co tedy můžeme na dálku (pro představu) ovládat?
·         Stahování žaluzií, pokud je příliš slunečno (zabráníme vyhřívání interiérů a nutnost například zase dále a více používat klimatizaci
·         Osvětlení
·         Vytápění či klimatizace (nemusíme topit již celý den, když jsme v práci, abychom se nevrátili do chladného bytu, ale můžeme si zatopit, když z práce vyrazíme a k tomu můžeme nastavit teplotu pro jednotlivé místnosti)
·         Alarm
·Zavlažování zahrady