Jaké dávky vyplácí úřad práce

Žijete celkem spokojený život a náhle se vám doslova obrátí naruby. Z úžasného partnera se vyklube podvodník, v zaměstnání vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, takže jste rázem bez zaměstnání, bez peněz a bez živitele rodiny. Jak to bývá, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Vy se dostáváte do útlumu, protože starost o děti za minimum peněz je dost obtížná. Navíc jste sami bez podpory bližních a nemoc už ťuká na dveře.
chlap na lavičce
Pokud se dostanete do prekérní situace, vězte, že vždy je z ní cesta ven. Neskládejte ruce v klín, ale pokuste se vzchopit. Stanete-li se nezaměstnanými, vydejte se na úřad práce. Ačkoliv se tomu bráníte, nikdy jste na „pracáku“ nebyli, vězte, že na úřad práce byste vyrazit měli. A to proto, že jakmile zůstanete bez práce a nejste jinak osobou, za kterou je stát plátcem zdravotního pojištění a zůstáváte doma, vzniká vám dluh na zdravotním pojištění. A každým dnem narůstá. Zdravotní pojišťovna může „jít“ kontrolou až 5 let zpětně a dlužné pojistné vyčíslí včetně penále, které není mizivé! Proto – pokud jste nezaměstnaní, zaregistrujte se na úřadu práce. Stát nejen, že za vás bude platit zdravotního pojištění, ale máte jakousi jistotu. Ne, stát se o vás nepostará, to musíte chtít především vy. Úřad práce vám bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti, pokud vám na ni vznikl nárok, úřednice s vámi bude jednat, zjišťovat vaše pracovní návyky, váš zájem o práci.
cvrnknutí do figurky
A také vám může nabídnout různé rekvalifikační kurzy, které jsou hrazeny státem. Navíc na úřadu práce jsou i další oddělení, nejen oddělení zaměstnanosti. Můžete si požádat na dávkách státní sociální podpory o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení. Dále úřad práce vyplácí rodičovský příspěvek, porodné a dávku, o kterou si nikdo obzvlášť rád neříká, ale bohužel je to život – pohřebné. Na každou dávku jsou zapotřebí různé formuláře, různé podmínky. Nemějte obavy, pracovnice úřadu práce vám zajisté rády poradí.