Nezapomeňte se nechat odškodnit

Pokud člověk využije služeb letecké společnosti se sídlem v Evropské unii nebo dalších zemích spadajících pod regulaci EC 261/2004, pokud vsadí na přepravu jinou leteckou společností v rámci tohoto území nebo letí s někým jiným z uvedených zemí pryč, neměl by zapomínat na jedno. A sice na to, že pokud má jeho let zpoždění dosahující alespoň nejnižší pevně stanovené hranice nebo byl dokonce zrušen, náleží mu mimo jiné i finanční odškodnění.

hala letiště

Takový člověk tedy může kromě občerstvení, přenocování v hotelu v případě čekání na náhradní dopravu přes noc a podobně získat i až šest set eur. Jednoduše na to má nárok. To ovšem jedině v případě, že takové zpoždění, respektive zrušení letu zavinila právě a pouze jeho letecká společnost, jež měla vše zařídit, ale nezařídila. Pokud jde totiž o zpoždění zaviněné situacemi nezávislými na letecké společnosti, jako je dejme tomu špatné počasí, přírodní katastrofa, stávka zaměstnanců třetí strany, bezpečnostní situace nebo omezení letového provozu, nárok na ono finanční odškodnění nevzniká.

A tady bývá nejednou pověstný zakopaný pes. Ve chvíli, kdy má totiž dotyčná letecká společnost platit, se tato pokouší vymluvit právě na zmíněné na ní nezávislé situace, respektive s poškozenými klienty nekomunikuje.
A jak dosáhnout vyplacení odškodnění v takové situaci? Jedině soudní cestou. Jenže to znamená sehnat důkazy o zpoždění či zrušení letu a jeho příčinách, vláčet se po soudech, platit soudní výlohy, a to vše s nejistým výsledkem. A na to spousta lidí nemá čas, energii ani žaludek.

přistávající letadlo

A proto můžeme být rádi, že existují právníci, kteří v případě zpoždění letu kompenzace pro své klienty vymáhají. Specializují se na to, vědí, kde a jak získat potřebné důkazy, nemají problémy s jednáními u soudu, a proto dokážou vymoci odškodnění, je-li na ně nárok. A dokonce si berou provizi pouze v případě, že svým klientům ono odškodnění skutečně vymůžou.
Což znamená jediné. Že se není čeho bát a proč zoufat. Pokud bude mít váš let zpoždění, aspoň vám z něj dost možná i přičiněním těchto právníků něco kápne.