Epická místa Bulharska, o kterých neví ani samotní Bulhaři

Thrácký megalit Buzkovgrad
Thrákové byly starověké kmeny, které obývaly území dnešního Bulharska. Moc se o nich bohužel neví, protože neměli písmo. Zůstaly po nich však působivé megality. Jedním z nich je ten Buzovgradský. Historikové jsou přesvědčení, že jeho účel byl pro zvláštní rituály. Megalit je navržen tak, aby sluneční paprsek během svítání v den letního slunovratu prošel otvorem megalitu a spadal na speciální symbol vytesaný na protější straně skály.
 bulharská pevnost
Kostel sv. Mikuláše v Sofii
Je známý jako ruský kostel a nachází se v samém srdci Sofie. Málokdo ví, že v suterénu kostela (druhý vchod vlevo) leží hrobka prvního strážce kostela. Traduje se, že pokud zapíšete své přání na kus papíru a necháte ho v kostele, přání se Vám splní.
 
Vesnice Kovachevitsa
Horská vesnice, které se podařilo zachovat své kouzlo z období obrození. Všechny domy jsou postaveny z kamene a dřeva s typickými kamennými dlaždicemi na střechách. V obci existuje několik penzionů a v okolí je mnoho horských stezek k prozkoumání nedotčené přírody. Místní obyvatelé jsou velmi vřelí a přívětiví.
 
Vodopád Hotnitsa
Nachází se v blízkosti města Veliko Turnovo a je známý především mezi místními obyvateli. Tyrkysově zbarvená voda padá z výšky 30 stop a je ideálním místem k osvěžujícím letním koupelím.
městečko v Bulharsku
 
Krytý most v Lovechu
Most je symbolem města Lovech a je jediným krytým mostem v Bulharsku. Byl postaven v roce 1876 slavným bulharským architektem Kolyu Ficheto. Byl navržen tak, aby pojal 64 řemeslných obchodů. Původní most byl zničen při požáru, ale v polovině 20. století byl znovu obnoven. Spojuje moderní část města se starou čtvrtí.
 
Skály Belogradchik
Většina lidí navštíví hrad Belogradchik aniž by vědela, že je to jen malá část této skalní oblasti. Jen pár kilometrů odtud můžete objevovat přírodní kamenné útvary, které jsou pojmenovány podle toho, co připomínají svým tvarem. Je tady například školačka, čarodějnice atd.

 

Vesnička, která nemá konkurenci


Také rádi cestujete především do zahraničí? Doma už je to všechno okoukané a vlastně se tu ani nedá nic pořádného najít.
·        Doufám, že právě teď nevěřícně kroutíte hlavou.
·        Tohle by přeci nemohl říci žádný pořádný Čech.
obec holašovice.jpg
Naše země se stále plná krás. A můžu vám zaručit, že rozhodně nikdy nepoznáte a neprozkoumáte všechny. Na to vám totiž jeden život ani zdaleka nestačí. Zkuste tedy jeden rok zůstat o dovolené doma a podívat se tam, kde jste ještě nebyli. Takový jih Čech je přímo k prasknutí plný všech možných krás. A to nejen přírodních. Pravou perlou a pastvou pro oči je pro každého milovníka historie a architektury v jednom vesnice Holašovice. Určitě už jste slyšeli o známém holašovickém baroku. Ale už jste ho i viděli? Na obrázku? To přeci vůbec není ono. Chce o zblízka. Musíte si ho doslova ohmatat očima.

Krok do minulosti

Až se projdete kolem statků, které tu stojí téměř nezměněny přes sto let, zatají se vám dech. Ne nadarmo je tato obec zapsána na seznam UNESCO.A jestli chcete proniknout až do samého středobodu, pak si vyberte dobu, kdy se tu pořádají lidové slavnosti. Budete moci obdivovat místní krásy nejen očima, ale také dalšími smysly. Můžete totiž ochutnat neméně slavné holašovické koláčky.
·        Holašovice nejsou ale zajímavé pouze svým architektonickým stylem, mají také bohatou historii.
·        A to doslova.
·        Obec je totiž na svém místě už od třináctého století.
kaplička holašovice.jpg
O tři staletí později většina místních podlehla morové nákaze, ale vesnička se nevzdala. Sice ji osídlili němečtí osadníci, ale po válce se vše změnilo. Jestli to bylo dobré či ne, vám mohou říci pouze místní starousedlíci. Dnes už je vesnička opět česká a opravdu hezká. Památkově chráněných je tu dokonce třiadvacet usedlostí. A pokud budete mít štěstí, můžete zavítat i do místního hostince na vyhlášené jihočeské speciality.

Romantické trampování

Cestování je příjemnou záležitostí. Má mnoho podob, a proto si ho každý představuje jinak. Pobyt v hotelu nebo penzionu, kde jsou nám poskytnuty veškeré kvalitní služby, je jistě příjemný. Pobyt pod stanem, se také v poslední době vrací do módy. Ale nechtěli byste si zkusit takový tramping?
zamilovaní ve tmě
Pro mnoho mladších generací, je to možná dnes už zapomenutý pojem, ale věřte, že takové cestování má něco do sebe. Toulání se křížem krážem krajinou, vám totiž krásně pročistí hlavu. Spaní pod širým nebem, je už, ale pro opravdové romantiky a nadšence tohoto stylu cestování. Výhoda je, že sebou nemusíte nosit moc zavazadel. Stačí vám karimatka a spacák. Do batohu hodíte ještě nějakých pár nezbytností a můžete vyrazit na cestu. Zvolíte-li si směr proti proudu Vltavy a vydáte se stezkou bývalých Svatojánských proudů, půjdete kouzelným skalnatým údolím.

Kultovní Svatojánské proudy, museli bohužel ustoupit Štěchovické přehradě. Přesto, tento úsek Vltavy zůstal krásný. Dříve Svatojánské proudy sloužili jako vodní stezka pro voraře. Po cestě uvidíte trampské osady a můžete dojít až k Štěchovické přehradě. Půjdete-li kolem osad už po setmění, uvidíte plápolat ohně a možná uslyšíte i zvuk kytary a zpěv, který bude doprovázet zurčení Vltavy a šumění lesů. Procházet budete i osadou Ztracenka. Není asi jediný tramp, který by tuto nejznámější osadu neznal. Jen málo, který  kout naší vlasti, je tak romantický.
Při toulání přírodou, nezapomeňte navštívit lomy Amerika.

Průzračně modrá voda, vás bude lákat ke koupání. To je bohužel přísně zakázáno. Tento kout, je také přímo určený k trampování. Vyberte si, ale raději období mimo prázdninovou sezónu. Přeci jen, si budete moci krásu přírody, vychutnat ve větším klidu.
jezero v horách
Zkuste někdy na chvíli opustit civilizaci a jděte se jen tak toulat přírodou. Možná, to bude pro vás silný zážitek, i přesto, že se budete domů vracet pokousaní od mravenců a komárů, za zkoušku to stojí.

Letní prázdniny – zvládnuty!

Letní tábor je pro větší děti úžasný zážitek
Pokud jste nuceni chodit v létě do práce a chybí Vám hlídání pro děti, může být právě letní tábor pro Vás dobrá volba. Vaše ratolest se naučí větší samostatnosti a získá nové kamarády. Stačí se jen rozhodnou, na jaký typ táboru dítko přihlásit. Pokud máte doma nadšeného plavce, zvolte vodácký tábor. Jestliže je Vaše dítě rozený sportovec a nejraději chodí na výlety do lesa, dobrá volba bude putovní tábor.

maminka a synové.jpg
Organizátoři nabízejí opravdu velké množství táborů od klasických až po cyklistické, taneční nebo koňské. Stačí když zkrátka vyberete podle toho, co dítko nejvíc baví. Tyto tábory jsou vhodné pro děti větší, od cca 6 let. Uvidíte, že se Vám domů vrátí rozzářené dítě plné úžasných zážitků, na které se nezapomíná.
dětský táber.jpg
Příměstský tábor je vždy dobrá volba
Pokud je Vaše dítě ještě příliš malé a myslíte, že na 14denní odloučení není připraveno, zkuste příměstský tábor. Pořádají je většinou skoro všechna velká města a můžete vybírat z výtvarných, sportovních nebo se zaměřením na angličtinu. Můžete chodit do práce a nemusíte si lámat hlavu s tím, jak smysluplně zabavit Vaše dítko o prázdninách. Odpoledne nebo navečír si ho vyzvednete a budete nadšeni, kolik aktivit děti za celý den stihnou. Jsou vhodné pro děti od 3 do 15 let a můžete si přesně naplánovat, jaké dny dítko na tábor půjde.
děvče u koní.jpg
Kam společně ne výlet?
Nevíte, kam s dětma vyrazit na výlet, aby Vás to finančně nezruinovalo? Zkuste se poohlídnout po nějakém farmáři a domluvit si u něj prohlídku statku. Pro děti není nic hezčího než si z blízka prohlídnout zvířata a třeba si je i pohladit. Uvidíte, že budete nadšeni i Vy. Dobrá volba může být i návštěva hradu, zámku nebo zříceniny, kde na Vás dýchne atmosféra dávných dob. Pokud máte rádi pohyb, vyrazte s rodinou na celodenní výlet na kole nebo vyrážte do lesa třeba i se svým čtyřnohým miláčkem. Stačí si vzít do batohu svačinu, pití a třeba deku na piknik a z malého výletu se může stát den plný poznání. Určitě něco podnikněte, ať si můžete na konci srpna říct Letní prázdniny – zvládnuty!