Vesnička, která nemá konkurenci


Také rádi cestujete především do zahraničí? Doma už je to všechno okoukané a vlastně se tu ani nedá nic pořádného najít.
·        Doufám, že právě teď nevěřícně kroutíte hlavou.
·        Tohle by přeci nemohl říci žádný pořádný Čech.
obec holašovice.jpg
Naše země se stále plná krás. A můžu vám zaručit, že rozhodně nikdy nepoznáte a neprozkoumáte všechny. Na to vám totiž jeden život ani zdaleka nestačí. Zkuste tedy jeden rok zůstat o dovolené doma a podívat se tam, kde jste ještě nebyli. Takový jih Čech je přímo k prasknutí plný všech možných krás. A to nejen přírodních. Pravou perlou a pastvou pro oči je pro každého milovníka historie a architektury v jednom vesnice Holašovice. Určitě už jste slyšeli o známém holašovickém baroku. Ale už jste ho i viděli? Na obrázku? To přeci vůbec není ono. Chce o zblízka. Musíte si ho doslova ohmatat očima.

Krok do minulosti

Až se projdete kolem statků, které tu stojí téměř nezměněny přes sto let, zatají se vám dech. Ne nadarmo je tato obec zapsána na seznam UNESCO.A jestli chcete proniknout až do samého středobodu, pak si vyberte dobu, kdy se tu pořádají lidové slavnosti. Budete moci obdivovat místní krásy nejen očima, ale také dalšími smysly. Můžete totiž ochutnat neméně slavné holašovické koláčky.
·        Holašovice nejsou ale zajímavé pouze svým architektonickým stylem, mají také bohatou historii.
·        A to doslova.
·        Obec je totiž na svém místě už od třináctého století.
kaplička holašovice.jpg
O tři staletí později většina místních podlehla morové nákaze, ale vesnička se nevzdala. Sice ji osídlili němečtí osadníci, ale po válce se vše změnilo. Jestli to bylo dobré či ne, vám mohou říci pouze místní starousedlíci. Dnes už je vesnička opět česká a opravdu hezká. Památkově chráněných je tu dokonce třiadvacet usedlostí. A pokud budete mít štěstí, můžete zavítat i do místního hostince na vyhlášené jihočeské speciality.