Zastavit jde pro účely půjčky všechno

Pakliže se chystáte na velkou investici, která není jen tak ledajaká půjčka do padesáti tisíc, měli byste si také vybrat nějaký předmět, věc v právním smyslu, kterou byste zastavili jako ujištění toho, že vše splatíte. A zastavit můžete opravdu spoustu věcí, o kterých byste si to ani nemysleli. Tak si to všechno napíšeme, ne?

gold-2640316_640

  1. Nemovitosti

To je asi nejčastější zástava, tady není asi co říkat nového. Jedná se o klasický hypoteční úvěr, kdy je zřízeno zástavní právo na vaši nemovitost a v případě nesplacení půjčky dojde nejdříve k prodeji zástavy ujednaným způsobem, případně soudní či exekutorskou dražbou nebo i veřejnou dražbou, splatí se, co je třeba a zbytek se vám vrátí – ten vratek se nazývá právně hyperocha a je to institut ještě z římského práva. Dokonce může být i hypotéka družstevní byt https://www.fahd.cz/hypoteka-na-druzstevni-byt/.

  1. movité věci jako auta

Drahé automobily, letadla, motorky, bazény, cokoliv s nějakou větší hodnotou, a pokud je taková věc oceněna dostatečně na to, aby byla schopna plnit roli zástavy, může být zástavou, ze které se opět věřitel zhojí v případě, že nedojde ke splacení pohledávky dlužníkem. Výhodné je například zastavit auto, neboť ho můžete i během zástavy používat a tedy nebudete omezeni na výdělku, a přesto dostanete velký finanční obnos. A pokud ztratíte auto, nu co, tak půjdete pěšky nebo si chytnete autobus.

  1. Nehmotné věci

Některé věci jdou zastavit, i když na ně nemůžeme reálně ani sáhnout. Například podíly ve společnostech, družstvech, autorská práva nebo třeba i licence, které držíme. TO všechno jde zastavit a v případě, že dojde k nesplacení, se to prostě prodá. Je to neobvyklé a asi každý člověk není vždycky deseti procentním vlastníkem společnosti či není držitelem licence, ale v některých případech toto může pomoci.

scale-2522379_640

  1. Lze zastavit i práva v budoucnu vzniklá

Například si vezměte, že jste umělecký kovář a vaše předměty mají vysokou hodnotu. Jste právě v procesu vyrábění unikátního kousku, o kterém víte a dokonce i ostatní to ví, že jej prodáte za hodně velké peníze. Vzápětí ale dojdou peníze. Tak proč vlastně nezastavit něco, co sice ještě nevzniklo, aloe v budoucnu určitě vznikne?