Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, zkráceně NZDM, jsou speciálním typem sociální služby, která se orientuje na mladistvé v rizikových oblastech především větších měst. Služba působí jako sociální prevence před společensky nepřijatelnými způsoby chování mladých lidí, zejména ovlivňuje neorganizované skupinky, potulující se po velkých městských sídlištích. V těchto lokalitách se pohybují různě početné party, toulají se v ulicích bez cíle, nudí se, a to je často důvodem k problematickým aktivitám na hranici zákona.
Různá věková rozpětí, děti s výborným prospěchem, i průšviháři
Nízkoprahové zařízení se tedy věnuje především těmto mladým lidem, jejich přijetí není omezeno ani pohlavím, ani životním stylem, dokonce ani školním prospěchem. A tak se tu často setkáváme s premianty tříd, ale i s žáky zvláštních škol. Dochází sem např. skejťáci a jiné specifické skupiny mladistvých, které se liší životním stylem od svých dalších vrstevníků. NZDM nabízí využít volný čas plodným a tvořivým způsobem, mnoha mladým lidem schází nějaká invence, nápad, jak chvíle volna efektivně vyplnit. Možností je přitom hodně, od různých zájmových kroužků až po umělecké soubory divadelní, pěvecké, literární, hudební atd. Centra se mohou věnovat těmto lidem i po stránce psychologického poradenství a slouží i jako příprava pro výběr budoucího povolání.
NZDM jsou v provozu pro děti a mládež v různých věkově odstupňovaných skupinách. Horní hranice je 26 let, skupiny se tvoří ve věku od 19 do 26 let, ve věku od 13 do 18 let a zbývající rozmezí je od 6 do 12 let. Klienti nejsou limitováni žádným náboženským vyznáním, ani etnickým členěním, zpravidla je spojují vlastní zájmy a společný cíl tvorby nebo životního stylu. Přesto se do těchto center dostávají děti a mladiství, kteří prošli nějakým obtížným životním krokem, zažili různé konflikty v rodinném zázemí, mají za sebou zkušenosti z nepříznivých sociálních poměrů, bývají to často děti zadlužených rodičů, drogově závislých apod.