Máme se bát léků?

Léky jsou tu jednoznačně proto, aby nás léčily a vyléčily. Bereme-li je jen přechodně po dobu krátké nemoci a ne příliš často, většinou to není takový problém, jako jsme-li na nich závislí kvůli dlouhodobé chronické nemoci. Neustále přibývá lidí, kteří léky musí užívat stále a pravidelně. Nejčastěji to jsou léky na srdeční onemocnění, štítnou žlázu, deprese a spoustu dalších onemocnění. Co to potom dělá s naším zdravím? Buď si na lék zvykneme nebo vedlejší účinky potlačujeme dalšími, jinými léky. Tím nám jich neustále přibývá a vlastně si budujeme na lécích závislost.
 dávkovač léků
PŘÍBALOVÉ LETÁKY
Máme je číst nebo nemáme? Hodně lidí tvrdí, že kdyby je četlo, tak si v životě nevezme jediný prášek. V příbalovém letáku totiž často najdeme sáhodlouhý sloupec vedlejších příznaků, kontraindikací s jinými léky a dokonce na některých můžete najít, že mohou způsobit i takové komplikace, které vedou ke smrti! Nejhorší na tom je, že ani samotní lékaři často neví, jaké vedlejší účinky má lék, který vám předepisují. Někdy vám ošetřující lékař dokonce řekne, abyste ty vedlejší účinky nečetli. Zvláště jste-li více úzkostní, mohli byste si neobvyklou reakci sami vyvolat. Když se však po použití léku cítíme nějak divně, do letáčku se stejně podíváme, a nezbývá nám, než se opět poradit s lékařem. Ten bude hledat jinoualternativu léku a ocitáme se v nikdy nekončícím kolotoči.
 prášky v platíčku
VEDLEJŠÍ ÚČINKY LÉKŮ NAHLAŠOVAT?
Pacient sám má možnost vedlejší účinek léku nahlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Jde však  o to, jak si pacient vedlejší účinek léku uvědomuje. Často si totiž ani není jistý, zda jeho problémy jsou opravdu způsobeny lékem či jen jeho nemocí nebo dalším onemocněním. Zvláště když mu lékař tvrdí, že jej užívat musí a vedlejší účinky jsou normální, ocitá se v nikdy nekončícím kolotoči potíží a užívání dalších léků.

Nedejte křečovým žilám šanci

Křečové žíly jsou velmi rozšířeným zdravotním problémem. Většinou jsou považovány spíše za kosmetický problém, ale není radno je podceňovat. Mohou nám totiž způsobit nemalé zdravotní potíže.Křečové žíly, jinak také varixy, jsou důsledkem nedostatečného žilního prokrvení. Cévy jsou křehké, ztrácejí elasticitu a rozšiřují se.
Toto onemocnění se netýká pouze starších ročníků, ale stále častěji je najdeme u mladších lidí. Trpíme-li křečovými žilami, naše nohy jsou těžké, unavené a často i oteklé.
odběr krve
Můžeme vzniku křečových žil předcházet?
Částečně snad ano. Velkou roli, ale hraje genetické zatížení. Dědičnost varixů je velmi pravděpodobná. Pokud některý z rodičů tímto onemocněním trpí, můžete předpokládat, že zdravotní problém se dříve či později dotkne i vás. Čím jsme starší, tím stoupá i riziko, že se nám křečové žíly utvoří. Pokud nebudeme žíly léčit, riskujeme vznik závažnějších zdravotních potíží. Podstupujeme riziko zánětu žil a velmi nebezpečnou embolii.
zkumavky na krev

Jak těmto zdravotním komplikacím zamezit?
Mezi prevenci by mělo patřit samo vyšetřování. Své tělo známe nejlépe sami. Většinou si tedy na svém těle všimneme nějakých změn. Měli bychom své nohy zkontrolovat alespoň jednou týdně. V případě, že pocítíme, těžkost, únavu a otoky nohou měli bychom navštívit cévního specialistu nebo alespoň praktického lékaře, který vás odkáže na příslušné vyšetření. Dbát bychom také měli na optimální tělesnou váhu. Nadváha totiž velice zatěžuje náš oběhový systém. Obezita patří k jednomu z nejrizikovějších faktorů. Samozřejmostí je tedy zdravý a vyvážený jídelníček.Důležité jsou především potraviny s obsahem rutinu, který zpevňuje žilní stěny. Velmi důležitý je dostatek pohybu, který nám rozproudí celý oběhový systém. Nenoste příliš těsné ponožky a nekuřte. Těmito opatřeními svým nohám dobře posloužíte.

Pomoc zrakově postiženým

Ztráta zraku, je v životě člověka tragickou a velmi traumatizující chvílí, kterou si vidoucí lidé umí jen stěží představit. Pocity, které se zrakově postiženému člověku asi honí hlavou, můžeme jen odhadovat. Každý se s handicapem vyrovnává jinak. Bojovníci přijmou tento fakt jako nezvratný. Přes svůj handicap, se snaží žít plnohodnotným životem. Většina běžných věcí a úkonů, které tito lidé zvládali ještě před oslepnutím, se pro ně najednou stává neřešitelnou situací.
hnědé oko

Může naše společnost nebo jednotlivec přispět ke snadnějšímu životu těchto zrakově postižených občanů?

Určitě ano. Velkou mírou pomoci přispívají dobrovolnické organizace. Například jednou takovou dobrovolnickou organizací, je sdružení Okamžik. Soustřeďuje dobrovolníky, kteří nevidomé doprovází na úřady, k lékaři, na nákupy nebo kulturní a sportovní akce.

Nevidomí mohou také využívat různé kompenzační pomůcky a služby .
dioptrické brýle

Mezi pomůcky ulehčující jim život patří indikátory hladiny vody v nádobách nebo ve vaně, indikátory světla, ale i mluvící lékařský teploměr. Tyto pro nás zdánlivě obyčejné věci, jsou pro nevidomé velkými pomocníky. Hry, peněženky, hodinky, digitální lupy a čtecí přístroje i jiné počítačové pomůcky, jsou také k mání. Zakoupit se dají ve specializovaných prodejnách.

Pomoci handicapovaným lidem můžete například nákupem výrobků, které vlastnoručně vytvořili.

Velmi důležitými pomocníky pro handicapované občany jsou asistenční psi. Tito psi prochází velmi náročným výcvikem. Ani získání takového psa není úplně jednoduché. Zájemce nemusí vyplnit jen žádost o pejska, ale projde pohovorem a setkáním s psychologem, sociální pracovnicí a výcvikáři. Ne pro každého, je totiž vodící pes vhodný. Pohovory jsou důležité proto, aby se metodici výcviku psů o nevidomém dozvěděli co nejvíce informací. Na základě zjištěného, bude vybrán vyhovující psí pomocník.

Vše se dá zařídit poměrně levněji

moře, přístav, městečko

Letní dovolená je pro mnohé něčím, na co se těší skutečně dlouhou dobu předem. Pokud i Vy chcete někam vyrazit, ale stále nemáte jasno v tom, kam by to mělo být, zaručeně byste si měli vše ujasnit tak rychle, jak to jenom bude možné. Pro mnohé je velký problém v tom, že mají obavy z toho, že utratí velké množství peněz za těch pár dní, které si u moře užijí. Věřte ale tomu, že to tak být rozhodně nemusí, protože se vše dá zařídit levněji, než byste si vůbec mohli myslet.

Možnosti, ze kterých si můžete vybírat

Pokud tedy nechcete za dovolenou utratit všechny svoje úspory, rozhodně by Vás mohlo zaujmout Chorvatsko autobusem. Tato možnost je vhodná pro každého, a proto věřte tomu, že s ní budete spokojeni i Vy. Do cíle se dostanete velice rychle a pohodlně, navíc Vás to nebude stát mnoho peněz, takže ušetříte. Uvidíte tedy, že by se Vám takové řešení mohlo skutečně zalíbit. Podíváte se k moři, do cíle se dostanete naprosto pohodlně a nezaplatíte za to příliš vysoké částky. A to se vyplatí.

Vaše spokojenost na prvním místě

Můžete si navíc být jistí tím, že Vaše spokojenost bude vždy tím nejdůležitějším parametrem. A tak by to samozřejmě mělo být. Díky tomu se dostanete do cíle rychle, pohodlně a naprosto spolehlivě. Autobusy jsou moderní a mohou Vám nabídnout jenom ten nejlepší jízdní komfort, to je jistota. Nebudete si tedy muset s ničím dělat starosti, protože se do cíle dostanete v naprostém pohodlí, bezpečí a bez jakéhokoliv zdržování, které by mohlo být nadmíru nepříjemné. A to vše pouze za takovou cenu, se kterou budete spokojení. Uvidíte, že si takovou dovolenou opravdu užijete na maximum.

západ slunce, moře, stromy