Vypočítejte si, kolik budete brát v novém zaměstnání

Na každé zaměstnání navazuje to, jakou práci vlastně budete vykovávat, plat, zkušenosti, dovednosti i praxe. Všechno hraje jistě při výběru zaměstnání velkou roli. Jakmile si člověk vybere, pak už se jenom těší, až se dořeší veškeré podmínky a bude moci nastoupit.

Jenomže právě v tomto bodě mnohdy nastává malý zádrhel neboli háček a to zejména z hlediska peněz. Každý by totiž chtěl víc, jenomže zaměstnavatelé by chtěli dát co nejméně a zde se takzvaně třou hrany. V některých případech je částka předem stanovena a stačí na ni jen kývnout. Většinou se udává v hrubém. Co to znamená? Jednoduše to, že ještě neprošla výpočtem a nebyla z ní odvedena příslušná daň – daň z příjmů, a další odvody jako je sociální a zdravotní pojištění. Tyto sazby udává stát a je nutné s nimi při výpočtu mzdy vždy počítat.

peníz

Nevíte, kolik budete brát na výplatu příští měsíc? Nebo v novém zaměstnání? Chcete si to vypočítat? Pak musíte znát hrubou mzdu. Ovšem tu vám většinou řeknou již při pohovoru nebo ji máte zapsanou v pracovní smlouvě. Jakmile tuto hrubou mzdu zadáte do kalkulačky, můžete vše nechat přepočítat. Nemusíte tedy znát žádné výpočty, ani nic počítat z hlavy. Výsledkem je čistá mzda v kalkulačce Kalkulackacistemzdy.cz. Online kalkulačka vám dá výsledek naprosto ihned. Stačí tedy zadat pár základních údajů.

koruny

Ze zajímavostí můžeme zmínit, že zaměstnavatel vám nikdy nemůže dát za vykonanou práci při běžném pracovním poměru méně, než je minimální mzda. Ta je stanovena zákonem a pro rok 2021 se jedná o částku 15 200Kč v hrubém.

Pro rok 2021 se nepočítá se super hrubou mzdou. Ta je dočasně zrušená. Co to pro nás znamená? Může se zdát, že oproti předchozímu roku bereme v tom letošním roce více financí.

Do kalkulačky můžete zadat i další kritéria. Sleva na poplatníka se odečítá automaticky, ale může se jednat například o slevu na studenta, o slevy na děti, o slevu v případě invalidity či mnohé další slevy nebo úlevy na některých daních.