Nezařazené

Podstata zlozvyku kouření a jeho negativní důsledky

Zastavme se nejprve u začátků kouření. Proč vlastně lidé kouří?
·         Kouření je velmi rychlá cesta drogy do mozku.Dokonce se jedná o rychlejší proces než u nitrožilního užití obdobné látky.
·         Nikotin je stimulující, povzbuzuje aktivitu šedé kůry mozkové a koncentraci. Také zrychluje metabolismus.
·         Spouští uvolňování betaendorfinů.
srovnané cigarety
Proč lidé s kouřením začínají?
·         Omezování pocitů napětí pomocí cigarety.
·         Image rebela, pocit nezávislosti.
·         Sociální tlak.
·         Kontrola váhy (zejména u dívek a žen).
Experimenty s cigaretami však rychle přecházejí v návyky a z těch se tvoří závislost.
vousatý kuřák
Proč tedy v kouření závislí pokračují?
·         Návykový typ – člověk si zapálí cigaretu, aniž o tom přemýšlí, jedná spíše automaticky.
·         Pocit pozitivního efektu – zejména ve stresových situacích má pocit, že mu cigarety pomáhají a uklidňují mu nervy, což je ve skutečnosti úplně naopak. Jde pouze o placebo.
·         Opravdová promyšlená závislost – člověk o kouření hodně přemýšlí, ví, kdy měl naposledy cigaretu a myslí dopředu na to, kdy si bude moci znovu zapálit, má své rituály, které si doslova vychutnává.
Negativní důsledky kouření:
·         Postupná likvidace tělesných orgánů – tento příznak dlouhodobého intenzivního kouření je ve zvýšené míře prezentován snad na všech krabičkách cigaret. Přestože obrázky, které tyto informace provázejí, mohou působit příliš teatrálně, je důležité vzít v potaz fakt, že dlouhodobé kouření má skutečně velmi destruktivní vliv na celý organismus, oslabuje orgány – vždy nejvíce záleží, které jsou u nás nejvíce náchylné, tzn. je to velmi individuální záležitost.
·         Celulitida a jiné kožní problémy – kromě stop na kůži, která je kvůli cigaretám značně dehydrovaná můžeme zaznamenat i potíže s pletí, zvýšenou citlivosti pleti a akné, svědění nebo vyrážky.
·         Negativní dojem na okolí – v dnešní době je velmi důležitý i fakt, kterým působíme na lidi okolo sebe. Pokud jste v pracovním nebo přátelském kolektivu cítit po cigaretovém kouři, nejspíše si od vás budou lidé spíše odsedat. Zejména v zimě nebo deštivých dnech každý kuřák jistě ví, že tento zmíněný zápach nepřebije ani sebedražší parfém.