Nezařazené

Krmit kočky mlékem anebo ne

O kravském mléce se toho napovídá, stačí jen zadat ve vyhledávačích toto klíčové slovo a vychrlí na vás stovky odkazů s mnoha protichůdnými názory. Zda jsou pravdivé, nebo ne, je však na samotných čtenářích, a tak mezi lidmi panuje chaos. Kdo se v tom má zkrátka vyznat.
kotě u mléka

Kontroverzní mléko

Pravdou je, že lidský i zvířecí organismus lépe tráví mléčné výrobky částečně zpracované (metabolizované) bakteriemi mléčného kvašení. Toho také využívají některé kočovné národy, např. v Mongolsku, kde je v přírodě v pouštní oblasti nedostatek bílkovinných zdrojů pro potravu. Podomácku vyráběné kefíry a jogurty s patřičnou kulturou nám zkrátka pomáhají mléčnou bílkovinu a laktózu (cukr) lépe využít. Tito kočovní osadníci, žijící v jurtách a pohybující se ve volné přírodě, se dožívají velmi vysokého věku, a kdyby bylo kravské mléko nezdravé, jistě by tomu tak nebylo.
kočka zlodějka
V této souvislosti je vhodné podotknout, že v Evropě máme také v genech informace o trávení mléka, jsme na něj zvyklí, stejně tak i některá domácí zvířata, především kočky. Trávíme zkrátka tyto produkty bez problémů, zatímco někteří Asiaté, např. Číňané, s tím mají problém, mléko je tzv. zahleňuje a je pro ně spíše zátěží, než přínosem.
kočka u víčka

Čím krmit kočičí mazlíčky

Kočky jsou dravci, v jejichž stravě by měl převládat obsah proteinů, nikoli obilovin. Jestliže zvolíme kvalitní granule nebo masové konzervy či kapsičky, rozhodně jim to prospěje. Čas od času jim můžeme nabídnout trochu jogurtu nebo mléka, nemělo by jim uškodit, ostatně to už věděly naše babičky, které neměly žádné průmyslově zpracované sušené granulky k dispozici. Kočky byly krmeny na vesnici zbytky syrového masa a kostí, ale i domácím kravským nebo kozím či ovčím mlékem. Neměli bychom se tedy zbytečně vyhýbat mléku ani my, jestliže netrpíme intolerancí na mléčný cukr. Mimochodem, za laktózovou intoleranci nemůže ani tak samotné mléko, nýbrž oslabená imunita, nadbytek stresu, nezdravé potraviny bez výživných látek (bílá mouka, bílý cukr), alkohol, cigarety, smog a další civilizační vlivy.