Je nutná dezinfekce vzduchotechniky?

Jedním ze základních bezpečnostních prvků jakékoliv budovy je možnost okamžité výměny vzduchu. K tomuto účelu se obvykle používají okna, avšak ne vždy je to možné. Například u rozsáhlých, nízkých budov, jako jsou některé super či hyper markety, by k větrání rozhodně nestačila. A přitom právě zde je nutné, aby výměna vzduchu byla téměř konstantní. Jen tak se totiž předejde vydýchanému vzduchu.

K tomuto účelu se nejčastěji používají mechanické ventilace, často spojené s klimatizací. Ty mají tu výhodu, že vzduch vháněný dovnitř dokáží nejen ohřát na příjemnou teplotu, ale také jej za pomoci filtrů vyčistit.

vzduchotechnika1

Ovšem k tomu, aby nám fungovala dlouhodobě, je nutné její občasné čištění. A mnoho odborníků doporučuje, aby jeho součástí byla i dezinfekce vzduchotechniky Tauris Plus. To se samozřejmě může mnoha lidem zdát poněkud přehnané, avšak svůj důvod to má.

Ačkoliv totiž například filtr čistíme a vyměňujeme pravidelně, stejně se zde v mezidobí hromadí špína a prach. Ty se usazují nejen na filtru samotném, ale také na stěnách kolem něj. Zde se pak mohou bakterie lehce množit, a to i v případě, že filtrační materiál samotný pravidelně vyměňujeme.

Samozřejmě můžeme k jejich odstranění použít klasické čisticí prostředky, avšak jak víme z vlastních domácností, ty nejsou ani zdaleka stoprocentně účinné. A to může znamenat to, že se tyto bakterie dostanou do vypouštěného vzduchu, který nakonec dýcháme.

vzduchotechnika4

Ve většině případů jich je tak malé množství, že nám to příliš nevadí. Ovšem například v nemocnici, zvláště na odděleních, kde jsou pacienti se sníženou imunitou, to může být zcela jinak. Ti by to tak dobře nést nemuseli.

Je proto v jejich nejlepším zájmu se těchto zárodků zbavit. A právě k tomu slouží dezinfekce. Jistě, nelze použít jakoukoliv, kterou máme po ruce, a ta specializovaná nemusí být nejlevnější. Přesto se její použití v některých případech rozhodně vyplatí. Koneckonců, lidský život má mnohem větší cenu.