Víte, jak se pěstují granátová jablka?

Kromě vitaminů C, B, E a K obsahuje provitamin A, vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík a sodík. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny. Účinkuje jako prevence kardiovaskulárních chorob, omezuje vznik osteoporózy, snižuje krevní tlak a podporuje imunitní systém, pomáhá předcházet rakovině a má další pozitivní účinky.
červené bobule

·        Jak na to

Pod pevnou slupkou červené barvy je bílá dužina, v níž jsou uložena semínka. Dužina je nahořklá a nekonzumuje se. Vnější slupku je třeba opatrně shora dolů nakrojit alespoň na čtyřech místech a stáhnout (podobně, jako když čistíte pomeranč). Pak už stačí semínka uvolnit z dužiny a vysypat například do misky. Dejte si pozor, abyste si červenou šťávou nepostříkali oblečení. Plody jsou nenáročné na skladování. Při pokojové teplotě bez přímého slunečního záření vydrží i několik týdnů.

·        Pěstování granátovníku

Granátová jablka rostou na rostlině granátovník. Jsou to vyšší opadavé keře nebo stromy. Jsou krásné v době květu, i když je zdobí dozrávající plody.
Granátovník si můžete vypěstovat ze semínek, které získáte z plodů. Před vyséváním je nechte ve vodě mírně vyklíčit. Nejlépe klíčí při teplotě nad 25 ° C. Jednodušší je však rozmnožit si ho řízkováním, nejlépe z dospělého stromu, ale nejjistější je koupit si hotovou rostlinu. V našich podmínkách se nejlépe osvědčila odrůda Nana, která přináší plody. Nejsou sice tak velké, jaké dostanete v obchodě, ale určitě vám budou více chutnat.
granátové jablko

·        Péče

Jelikož granátovník pochází ze subtropických oblastí, u nás se pěstuje jako přenosná rostlina. To znamená, že v létě ho můžete dát ven, ale před příchodem mrazů ho schovejte. Bude se mu dařit ve výživné, lehké a propustné zemině. Nejvhodnější je směs kompostu, rašeliny a písku. V létě ho vyložte na slunné místo, dobře snáší nejen vysoké teploty, ale i sucho. V zimě mu postačí teplota od 0 do 15 ° C. Bez tohoto odpočinku na jaře špatně pučí, pozdě kvete a má narušený růst. V zimě mu listy opadají, zalévejte ho proto jen velmi málo.
Na jaře ho přesaďte do květináče, který je o trochu větší než původní. Udělejte to dříve, než začne rašit. Na jaře jej můžete i seříznout – odstraňte zahušťující se a nemocné výhonky. Pokud granátovník pěstujete na kmínku, korunku řežte do kulatého tvaru. První květy se obvykle objevují v červnu a postupně rozkvétají po celé vegetační období. Mají výraznou oranžovočervené barvu, jsou samosprašné, ale opylují je i hmyz. Plody dozrávají po šesti až sedmi měsících.

4.8
06