K čemu se vám může hodit doma zeolit

Zeolit je minerál, jehož vznik je opředen tajemstvím doby, která na této planetě formovala horniny před mnoha miliony lety. Sopečné erupce vyvrhovaly tuny jemného popílku a prachu, ten usedal na mořské dno a velmi dlouhou dobu vytvářel mocné nánosy. Základ zeolitu tvoří dva prvky – hliník a křemík, jde o tzv. aluminosilikáty. Jsou zvláštní tím, že se při sedimentaci za vysokých teplot rychle pohybují, čímž připomínají vaření vody. Pohyb aluminosilikátů při formování jejich tvaru vytěsňuje mezi molekulami sevřenou vodu a tím vznikají uvnitř rozsáhlé duté prostory, tento jev je v mineralogii poměrně vzácný a proto lze také zeolit považovat za něco velmi výjimečného.

prší do bazénu

Výjimečnost zeolitu oceníme v různých situacích i doma:

Filtrace v bazénech – můžeme jím zcela nahradit křemičitý písek, frakce jednotlivých drcených zrnek zeolitu plní stejnou funkci ve filtrační nádobě a navíc se uvnitř dutinek usazují nečistoty, čímž se filtrační proces ještě umocňuje. Další vlastností tohoto minerálu je schopnost pohlcovat amoniak a další dusíkaté látky, případně nežádoucí těžké kovy a zároveň do vody uvolňovat ze své chemické vazby ionty některých minerálních prvků, např. hořčíku nebo vápníku.

nohy v bazénu

Prací prostředky bez fosfátů –  tyto šetrné přípravky vůči životnímu prostředí, které nepodporují např. rozmnožování sinic, bychom měli i ve svém zájmu používat v domácnosti častěji a postupně jimi nahradit prací prášky s obsahem fosforečnanů (fosfátů). Bezfosfátové prostředky obsahují zpravidla vždy velmi jemně rozemletý zeolit.

Okrasný prvek na zahradách –  zázračný minerál, jak se mu někdy přezdívá, lze přidávat do zeminy na záhonech, kde obohacuje substrát cennými prvky, ale také je možné s ním obsypávat skalničky, místa s výsevem trávy nebo různé přístupové cesty. Je velmi dekorativní a hodí se i do květináčů s pokojovými rostlinami.